zadanie nr 1

1. Strefa sportu i rekreacji nad Zalewem Bojary


Lokalizacja

Inwestycja będzie zrealizowana nad zalewem Bojary, na terenie należącym do Urzędu Miasta Biłgoraj, administrowanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju.

Skrócony opis

Projekt zakłada stworzenie dla dzieci i dorosłych bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu. Zaplanowano budowę placu zabaw w kształcie statku, zakup trzech profesjonalnych atlasów treningowych oraz zestawu trampolin ziemnych. Inwestycja wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców Biłgoraja i uatrakcyjni okolice zalewu Bojary.

Opis zadania

Projekt zakłada wyposażenie terenu, przeznaczonego na strefę sportu i rekreacji, w urządzenia o różnym stopniu trudności.
Zaplanowano zakup dużego i bogato wyposażonego zestawu na plac zabaw w kształcie statku, zestawu trampolin ziemnych oraz trzech profesjonalnych atlasów treningowych.
Zestaw zabawowy posiada liczne elementy ozdobne, dzięki temu może być ozdobą każdego placu zabaw dla dzieci. Składa się z elementów, jak np. przejścia tubowe, duży ślizg prosty (zjeżdżalnia tradycyjna), mostek falowany, wejście linarium, drabinki, mostek na linach, panele edukacyjne, balkoniki i drabinki. Dodatkową atrakcję dla dzieci będzie niewątpliwie miał fakt, że zestaw zabawowy będzie w kształcie statku i doskonale wpisze się w otoczenie.
Atlasy treningowe pozwolą każdemu użytkownikowi na wykonywanie treningów bez opłat za karnet czy za indywidualne zajęcia z trenerem personalnym ponieważ, trenażery posiadają swojego, wirtualnego trenera po zeskanowaniu kodu QR, który jest widoczny na każdym urządzeniu. Filmy instruktażowe umożliwią wykonywanie ćwiczeń nawet początkującym użytkownikom. Regulacja obciążenia, pozwali każdemu na wykonywanie ćwiczeń (od początkującego do profesjonalisty).
Ciekawym dodatkiem będzie zestaw trampolin ziemnych, które dostarczą mnóstwo uśmiechu oraz radości, a także umożliwią przeprowadzenie rozgrzewki przed ćwiczeniami.

Uzasadnienie

Zalew Bojary to miejsce gdzie mieszkańcy Biłgoraja, często całymi rodzinami, spędzają czas wolny. Spacerują , uprawiają Nordic Walking, biegają, jeżdżą na rowerze. Usytuowanie na tym terenie strefy sportu i rekreacji dodatkowo uatrakcyjni to miejsce.
Atrakcyjny zestaw zabawowy w kształcie statku będzie dużą atrakcją dla dzieci w rożnym wieku. Zabawy na nim świetnie będą rozwijać ich wyobraźnię, a także wpływać na wszechstronny rozwój dziecka.
Istniejący plac zabaw jest bardzo mały i nie spełnia oczekiwań odwiedzających. Teren ten jest idealnym miejscem do powstania dużego, nowoczesnego placu zabaw, na którym mogłyby się ze sobą spotkać dzieci z całego miasta.
Trening na świeżym powietrzu w strefie sportu i rekreacji to świetne rozwiązanie dla miłośników sportu. Stanowi także ciekawą alternatywę dla młodzieży - która spędza za dużo czasu przed komputerem bądź sprawia kłopoty wychowawcze niejednokrotnie spowodowane nudą. Siłownie komercyjne są często zbyt drogie dla młodych ludzi. Otwarta, nieodpłatna strefa sportu i rekreacji pomoże ukierunkować zainteresowania młodzieży, rozbudzając zdrową rywalizację sportową i propagując zdrowy tryb życia.
Atrakcją będzie niewątpliwie trampolina ziemna jako urządzenie rekreacyjno-sprawnościowe, którego głównym przeznaczeniem jest dostarczanie radości wszystkim jej użytkownikom, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Skakanie na trampolinie wywołuje nie tylko pozytywne emocje, ale również pozwala popracować nad wydolnością i sprawnością fizyczną.
Dodatkowym atutem będzie położenie strefy sportu i rekreacji nad zalewem Bojary. Korzystając z urządzeń będzie można podziwiać piękną przyrodę i przebywać z dala od zgiełku ulicznego i hałasu na łonie natury. Inwestycja ta będzie doskonałym dowodem dbałości o poprawę jakości życia nie tylko mieszkańców osiedla Bojary, ale także wszystkich mieszkańców Biłgoraja.

Beneficjenci zadania

Strefa sportu i rekreacji będzie atrakcyjnym, ogólnodostępnym i bezpiecznym miejscem, z którego będą mogły korzystać osoby w każdym wieku. Jest skierowana zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i osób starszych czy niepełnosprawnych.
Będą mogły z niej korzystać osoby, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną, a także ci, którzy chcą prowadzić profesjonalne treningi czy rehabilitację.

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę

1Zestaw zabawowy dla dzieci - Statek70 000 zł
2Zestaw trampolin ziemnych50 000 zł
3Profesjonalny atlas treningowy – wyciskanie w pozycji stojącej przy zmiennym obciążeniu 30 000 zł
4Profesjonalny atlas treningowy – urządzenie do treningu nóg ze zmiennym obciążeniem30 000 zł
5Profesjonalny atlas treningowy – wyciskanie siedzące przy zmiennym obciążeniu przeznaczone również dla osób z ograniczona sprawnością30 000 zł
6Montaż urządzeń,zagospodarowanie terenu,elementy małej architektury, nawierzchnia bezpieczna z trawy, ławy fundamentowe, uprzątnięcie terenu40 000 zł
Łącznie: 250 000 zł

Projekt został pozytywnie zweryfikowany merytorycznie.